Przejdź do treści
Strona główna » o mnie…

o mnie…

Od najmłodszych lat jestem związana ze zwierzętami.

Moja wielka miłość do koni zaczęła się ponad 30 lat temu. Wówczas rozpoczęłam naukę jazdy konnej i przeczytałam pionierską wówczas u nas książkę M. Robertsa – nawet w najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałam, że przyjdzie mi go spotkać w rzeczywistości!

Po latach dopiero zrozumiałam, że moja historia zatoczyła koło i wróciłam do swoich korzeni. Dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół mam okazję wracać do jeździeckiej pasji i obcowania z końmi.

Jako dziecko wychowywałam się z najwspanialszym psem na świecie – dużym i dostojnym Baltazarem, psem w typie owczarka niemieckiego krótkowłosego, który był doskonałym przedstawicielem swojej rasy ze wszelkimi tego zaletami i wadami, które rozumiem w pełnym tego słowa znaczeniu dopiero teraz. To obcowanie z końmi oraz dużym psem w dziecięcych latach dało mi obycie z większymi zwierzętami. W tym czasie opiekowałam się również świnkami morskimi i chomikami.

koci behawiorysta wrocław, zdjęcie
Masłów, 2021

Na studiach tęskniłam za zwierzakami…. Miałam wtedy przez kilka lat jedynie rybki w akwarium towarzyskim słodkowodnym. Wtedy zakochałam się w podwodnym świecie…. Cały czas mam w głowie szalony plan zakładający hodowlę meduz… !)

Wówczas też pojawiały się w moim otoczeniu koty współlokatorów i przyjaciół (było ich łącznie kilka przez te lata, ale każdy z chęcią przebywał ze mną w jednym pomieszczeniu, co mnie nieustannie zaskakiwało, ale też cieszyło) oraz cudowny myśliwski pies w typie posokowca bawarskiego, którego pokochałam miłością platoniczną i nie zapomnę chyba nigdy (suczka Abra).

Wtedy chyba narodziło się moje przekonanie, że koty są sympatyczne i “może nam być po drodze”.

Zawładnęły moim sercem na dobre blisko dekadę temu – wówczas wpadłam jak śliwka w kompot i zaczęłam zajmować się nimi zawodowo jako hodowca. Odkryłam w sobie wielką pasję i chciałam widzieć i umieć więcej.

Edukacja siebie, a potem innych stała się dla mnie szybko bardzo naturalną potrzebą, za którą podążyłam i zaczęłam się w niej spełniać z nieukrywaną satysfakcją.

koci behawiorysta wrocław, hodowca kotów

Ukończyłam wszystkie 3 poziomy międzynarodowego kursu PawPeds w PawAcademy a następnie zostałam ich liderem w polskiej wersji językowej. Z Akademią współpracuję także jako behawiorysta konsultując i tworząc treść kursów na wyższych poziomach, w zakresie zachowania kotów.

Dzięki temu poznałam wielu wspaniałych hodowców z całego świata. Współpracowałam także przy tworzeniu Campusfelinarium, tworząc materiały o kotach rosyjskich.

Pisałam artykuły o kotach dla e-Magazynu Felines, ale ciągle mi brakowało wiadomości…

Wówczas skupiłam uwagę na COAPE i najpierw ukończyłam kurs Petsittera a rok później uzyskałam uprawnienia behawiorysty zwierząt towarzyszących COAPE, kończąc kurs dyplomowy w COAPE Polska (I poziom).

Jako absolwentka dołączyłam do Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.

książka behawiorysty kotów z Wrocławia
moja książka

W międzyczasie stworzyłam kilka różnych edukacyjnych miejsc w sieci, m.in. grupy edukacyjne na fb (Dokocenie i Socjalizacja), kanał na YT Uszy do góry! a także blog na FB, gdzie propaguję wiedzę o kotach, ich etologii, potrzebach, zachowaniach.

Spełniam się w dłuższych formach pisanych. W czerwcu 2021 r. wydałam książkę pt. “Jak i dlaczego kupić kota rasowego? Poradnik przyszłego opiekuna.” a w grudniu 2023 r. książeczkę dla dzieci pt. “Pies dla kota? Toż to psota!” – z którymi możecie zapoznać się w sklepie, a które również są cegiełką w edukowaniu zatroskanych empatycznych opiekunów oraz ich dzieci.

Bardzo dobrze czuję się w świecie e-edukacji. Od jakiegoś czasu prowadzę autorskie webinary, które można znaleźć w moim sklepie.

Jestem członkiem Rady Krajowego Instytutu Hodowli Zwierząt Towarzyszących a od 2023 r. redaktorem naczelnym portalu Świat Hodowcy.

Czuję się kompetentna, aby pomóc zwierzętom towarzyszącym, żyjącym blisko człowieka, gdyż poznałam ich etogram i doskonale znam i rozumiem ich potrzeby, przez co umiem być doradcą ich opiekunów w sytuacjach trudnych, stresujących i nie do końca zrozumiałych w relacji z psem, kotem, koniem, czy mniejszym zwierzęciem.

Modyfikacja zachowania wymaga podejścia holistycznego, uwzględniającego wiele płaszczyzn funkcjonowania zwierzęcia, z czego korzystam zalecając działania systemowe.

Dlatego i jeśli to konieczne w zakresie pomocy weterynaryjnej oraz farmakologicznej współpracuję z kilkoma lekarzami weterynarii na terenie Wrocławia, m.in. lek. wet. Martą Miszczak, dr Martyną Woszczyło i lek. wet. Małgorzatą Rudkowską. W razie potrzeby podjęcia opieki nad pupilem pod nieobecność opiekuna polecam sprawdzone ręce i miejsce – hotel dla zwierząt towarzyszących – Kudłaty Domek.

W pracy skupiam się na szerokim wywiadzie i trafnej diagnozie – poznaniu negatywnych emocji zwierzęcia i ich zmianie – skutecznej terapii dzieki czemu modyfikacja problematycznego zachowania jest trwała a działania przynoszą widoczne efekty. Nadto, propaguję ideę zapewnienia zwierzętom dobrostanu na wysokim poziomie, jako dobrej profilaktyki behawioralnej.

Aby podnosić kwalifikacje, nadążać za odkrywaną wiedzą i monitorować najnowsze badania naukowe, biorę udział w kursach, seminariach, konferencjach i szkoleniach związanych z terapią zwierząt, dobrostanem, opieką, czego wyrazem są m.in. poniższe certyfikaty i dyplomy.